iMac SSD Takılması, Sabit Disk Upgrade


 

iMac sabit disk Değişikliği, iMac 2.disk Takılması, iMac SSD Takılması
 

 

          iMac Cihazlarda, Eski tip Mekanik SATA Sabit Disk Çıkarılarak yerine SSD disk takılabilir, yada Eski Sabit disk kalır, Yeni  SSD disk 2. disk olarak takılabilir. iMac SSD Disk takılması, İşlem olarak zor ve riskli bir iştir. Önceden defalarca bu işi yapmış, ciddi iMac Servis Tecrübesine sahip olan kişi yada kuruluşlara SSD Taktırmanızı tavsiye ediyoruz.

          İlk yapılacak İşlem iMac Cihazın TFT ekranın cam çerçevesini, bazı kabloları ve sabit diske ulaşana kadar diğer donanım bileşenlerini sökmektir. iMac LCD Cam Sökülmesi ciddi riski bir iştir ve özel aparatlar ve beraberinde Tecrübe gerektirir. Diski söktükten sonra güç ve SATA bağlantısının yanında sabit diskte daha büyük bir giriş vardır. Bu sabit diskin iç ısı değerlerinin yansıtıldığı bir seri bağlantı yeridir. olayısıyla bilgisayarın fan kontrolleri buradan yapılıyor. Ancak ne yazık ki anakarta giden sinyallerin bir standardı yok. Ayrıca Apple üç farklı sabit disk üreticisiyle çalıştığından farklı modeller kullanıyor. Dahası bir Seagate diski başka bir Seagate ile değiştirdiğinizde bile diskin doğru ısı sinyallerini ilettiğinden emin olamıyorsunuz. Başka bir üreticiden sabit disk kullanımı ise genellikle kısa devre ile sonuçlanıyor. Bu bağlantıya dokunmadan bırakmak ise genelde işe yarasa da iMac'in sabit disk fanının sürekli tam performansta çalışması gibi bir yan etkisi var. Fanı tamamen kapatmanızı ise kesinlikle tavsiye etmeyiz çünkü bu fan çevre bileşenlerini de soğutuyor. Eğer iMac cihaza bir SSD disk takılacaksa ince SATA adaptörlerini kullanmak gerekiyor.

          Birçok kullanıcı, iMac SSD taktıktan veya taktırdıktan bir süre sonra, Grafik chipset arızalarıyla karşılaşmaktadır. İşte bu büyük Problemin ana sebebi, İmac SSD Takma işlemi esnasında, iMac ısı değerlerini fan, yani soğutucuya aktaran sistemin SSD takılması sırasında bozulnmasıdır. Sonuç olarak fan gerektiği yerde ve değerlerde çalışmadığı an, cihaz içi ısısı dışarıya atılamaz, sıcaklık yükselir ve başta iMac Grafik kartı olmak üzere, bazı ünitelere zarar verir.

          iMac Grafik Kartının zarar görme sebebi, İşlemcisinin yani GPU 'Graphics Processor Unit' nun Çok Isınması ve Yeterince Soğutulamamasıdır.

          iMac Cihazlara 128 GB, 256 GB, 500 GB, 1 TB ve 2 TB Gibi Yedekleme Boyutu olan SSD ler Takılabilir. Her SSD Markası iMac Cihazlarınız ile uyumlu olmayabilir.