MacBook Genel Sorunları

Anakart Yenileme İşlemi,
Ekran Chip Değişim İşlemleri ile 
%100 Kesin ve Kalıcı Çözümler,
12 Aya varan Garanti Belgeli İşlemler,
Parça Değiştirmeden Ekonomik Çözümler..!

 

 

 

 

Genel Bilgilendirme Başlıkları ;

1_MacBook En Sık Rastlanan Arıza ve Sorunlar,  
2_MacBook Sorunların Nedenleri,

3_MacBook Sorun Çözümleri ve İşlemleri,
4_MacBook Servis Garanti Bilgileri,
5_Teslimat, Kargo ve Sevkiyat Bilgileri,

 

1_MacBook Sık Rastlanan Sorunlar, Arızalar,
          Apple MacBook Cihazlarda, Kullanıcıların En sık Karşılaştığı ve Teknik Müdahaleyi Gerektiren Sorunlar ve Kullanıcının Bu Sorunların Çözümünde, Arama Motorlarına En Çok Yansıttığı terimleri Şöyle sıralayabiliriz.

Macbook Açılmıyor,
Macbook sürekli reset atıyor,
Macbook çalışırken kapanıyor,
Macbook Açılış sırasında ilerlemiyor,
Macbook Açılışta elmada kalıyor,
Macbook gri ekranda kalıyor,
Macbook siyah ekranda kalıyor,
Macbook Kapanmıyor
Macbook Çalışırken Kilitleniyor,
Macbook Aşırı ısınıyor,
Macbook Başlamıyor,
Macbook Power Işığı yanıyor ama Görüntü yok,


          Bu Terimler Kullanıcıların, MacBook Sorunlarını tanımlamada en çok kullandığı terimler olmakla birlikte, bunun dışında kullanıcılar binlerce değişik kelimeler kullanarak ta problemlerine çözüm aramışlardır. Ancak bu tanımlamaların hemen hepsini de yukarıdaki Tanımlama başlıkları altında düşünebiliriz. Çünkü Bu tanımlamalar aynı zamanda Bir MacBook Cihazda karşımıza çıkabilen Sorunların Genelidir.

2_MacBook Sorunların Nedenleri,
          Çok seyrek te olsa, Üretim Hatası kaynaklı Sorunlar dışında MacBook Cihazda Sorun ya da Arıza oluşturan çeşitli etmenler sıralanabilir. Üretim Hatası Kaynaklı Sorunları da tanımlamak için, Örneğin 2011 Yılında Üretilen MacBook Pro Bazı serilerinde Ekran Chipset Hatası olduğu Açıklanarak, Tüm Sorunlu cihazlar geri çağrılarak belli bir zaman aralığında değişim yapılmıştı. Bu tip durumlar dışındaki Apple MacBook 'ta çalışmayı engelleyici ve Teknik müdahaleyi kaçınılmaz kılan, ciddi sorunlara yol açabilen sebepleri sıralayalım.

MacBook'un çok nemli ortamda sürekli bulunması, 
         
Herhangi bir Elektronik cihazın Sürekli çok Nemli ortamda bulunması, zaman içinde elektronik devrelerinde oksitlenmeye, iletişim özelliğini kaybetmesine, anakart üzerinde bulunan chipsetlerin, veriyollarıyla bağlantı noktalarının iletişimini kaybetmesine, oksitlenmeyle oluşacak kısa devreler de besleme devresi arızalarına neden olur.

MacBook'un Tozlu, Tüylü ortamda çalışması,
          
Apple Macbook' unuzu Tozlu Ortamlarda , Kumaş ya da Battaniye gibi Maddelerin Üzerinde Kullandığınızda, sık olarak iç fan ve soğutucu bakımlarını yaptırmak gereklidir. MacBook İçinde bulunan ve Görevi İşlemci ve MacBook İç ısısını Düzenlemek ve Düşürmek Olan Fan Sistemleri, Sürekli Çalışarak Kasa içindeki havay dışarı atarak yeni hava akımı sağlarlar.İçeri giren hava tozlu,tüylü vs. olduğunda bu cisimler zamanla MacBook Fan ve MacBook Anakart Üzerinde Birikim Oluştururlar.Zaman Geçtikçe MacBook Hava Kanalları Kapanır, Fan Çalışması Yavaşlar, Hatta durur. Soğutma Sistemi Çalışmayan ya da eksik çalışan MacBook Cihazların Bir süre sonra, Anakart, İşlemci ve Ekran Kartı Arızaları vermesi Kaçınılmazdır. Bu Nedenle Periyodik MacBook Genel Bakım, Kasa İç Temizlik, Fan Temizlik ve MacBook Thermal Pad Değişimleri Çok Önemlidir..! 

Fiziksel Darbe, MacBook'u çarpmak, düşürmek,

          MacBook Cihazı Taşıma Esnasında Bir Yere Çarpmak, Taşıma Esnasında Düşürmek, Emniyetsiz Paketleme ile Kargolama esnasında çeşitli bölgelerine oluşabilecek baskılar gibi Fiziksel Temaslar da MacBook Anakarta çeşitli zararlar verebiliyor. Bu Tür Olayların En Çok zarar verdiği yer aslında MacBook Ekran Paneli Olsa da, Üzerinde Yüzlerce Veriyolunun bulunduğu MacBook Anakart Ünitesi de Kasılmalar ve Ani Darbelerde zarar görebiliyor.
          

      Servisimizde MacBook Anakarta Müdahale Edilerek Zarar Gören Anakart Üniteleri varsa Değiştirilir, Zarar Gören MacBook Anakart Veriyoları varsa Onarımı Yapılır. Belirli Sürelerde Çalışma Testleri sonrası Teslim Edilir.

MacBook' da Uygun ya da Orijinal Olmayan Adaptör ya da Batarya Kullanımı,
          
Apple Macbook anakart, yapısal olarak, üzerinde yüzlerce elektronik devre, çeşitli chip ve chipsetler ve bunların enerji beslemesini sağladığı birçok besleme devrelerinden oluşmaktadır. Bu ünitelerden bir veya birkaçının maruz kalacacağı dengesiz voltaj Apple Macbook Anakart bozulması'na sebep olabilir. Bu Nedenle MacBook Bataryanıza Uygun Gerilim Değerlerini Taşıyarak Şarj olmasını sağlayan MacBook Adaptörünüzün ve Bütün Sistemin Enerjisini Sağlayan MacBook Bataryanızın Mutlaka Orijinal Ürün Olmasını Tavsiye Ediyoruz.  

Önceden Yapılan Bilinçsiz Onarım ya da Müdahaleler,
          
Daha öceden Apple MacBook'a yapılan çeşiti yanlış ve bilinçsiz fiziksel müdahaleler ,ehil olmayan kişilerin tamir çabaları sonucu MacBook Anakart zarar görmüş olabilir. Bu MacBook Anakart Sorunları karşımıza daha çok Anakart Veriyollarının Bozulması, MacBook Ekran Chip arızasını gidermeye çalışırken onunla bağlantılı yüzlerce veriyolunun koparılması şeklinde çıkar. Tamir girişimi sonrasında Cihazınız onarılamadığı gibi, Bozuk Ekran chipset vakası beraberinde birde Bozuk bir MacBook Anakart ve Tabiyki Çalışmayan bir MacBook' la başbaşa kalırsınız.
          Bu Nedenle Özellikle Mac Cihazlarınızı Ehil, Deneyimli ve İşlem Sonrası Gerçekten Garanti verebilen Servislere Emanet ediniz. Bir Alt Paragrafta da belirteceğimiz gibi Mobil, Elektronik bir cihazın Chiplerine ve Anakartına Müdahale etmek için, Ciddi deneyimli ve Uzman Kışilerin yanında, Profesyonel Ekipmanlar da Gereklidir.

MacBook'a Periyodik Bakım Yapılmaması sonucu oluşan Anakart Arızaları
          
Apple Macbook Cihazlar, Tüm Diğer ' Mobil ve Mekanik Soğutma Sistemine Sahip ' Cihazlar gibi Periyodik Bakım ve Temizlik İhtiyacı Duyarlar. Bunun Sebebi ise Soğutma Sistemi olan MacBook Fan' ın Soğutma esnasında sürekli, Kasa iç havasını kanalardan dışarı atarak, içeri yeni hava girmesini sağlamasıdır. Yani MacBook kasa içine sürekli dış ortamdan hava sirkülasyonu mevcuttur. İşte Dış ortam havasının yapısıyla da ilgili olarak, zamanla MacBook Hava Kanalları Kapanır, Fan Çalışması Yavaşlar, Hatta durur. Soğutma Sistemi Çalışmayan ya da eksik çalışan MacBook Cihazların Bir süre sonra, Anakart, İşlemci ve Ekran Kartı Arızaları vermesi Kaçınılmazdır. Bu Nedenle Periyodik MacBook Genel Bakım, Kasa İç Temizlik, Fan Temizlik ve MacBook Thermal Pad Değişimleri Çok Önemlidir..!  

3_MacBook Sorunların Çözümleri ve Uygulanan Servis İşlemleri,

Apple Macbook Sorunlarındaki Aşamalarımız,
Arızanın Doğru şekilde tespiti,
Gerekli Servis İşleminin Yapılması,
İşlem Sonrası Ayrıntılı Testler ve
Garanti Belgelerinin Hazırlanarak Cihazın Teslimi

Olarak Tanımlanabilir.

          MacBook Arıza tespiti, Kullanıcının Sorunu tanımlamasıyla başlar. Sorunun türü ve göstergesi, Arızanın hangi üniteden kaynaklı olduğu ve ne tür bir işlem yapılacağı hakkındaki ihtimalleri ortaya çıkarabilir.
          Bazı durumlarda ne işlem yapılacağı, örneğin ekran chipset değişeceği, Sorunun Anakart ünitelerinden kaynaklı olduğu ya da lcd data yolları tamir edileceği, net olarak arıza tanımlamasından anlaşılabildiği gibi, Çoğunlukla da cihazın açılıp Çeşitli elektronik testlerden geçmesi, sorunun anlaşılması açısından gereklidir.

MacBook Servis İşlemleri
MacBook Ekran chip Değişimi,
MacBook Anakart Ünitelerini Yenileme, Değiştirme,
MacBook Anakart Veriyolları Tamiri,
MacBook Besleme devreler değişim ve onarımı,
MacBook lcd data yolları değişim ve onarımı,
MacBook Yazılım Yüklenmesi

Olarak Tanımlanabilir.

4_MacBook Servis Garanti Bilgileri,
         
Servisimizde İşlem Gören Tüm MacBook Cihazlar Servis Garantilidir.

 • Garanti Süre ve Koşulları yapılan işleme göre değişiklik gösterir.
 • Garanti, Sadece Servis verilen Ünite ve Yapılan İşlem İçindir.
 • Anakart Yenileme, Tamir ve Değişim İşlemleri '12 AY' Garantilidir'
 • Chipset, Ekran Chip Değişim İşlemleri '6 AY' Garantilidir'
 • Klavye TouchPad Onarım ve Değişim İşlemleri '12 AY' Garantilidir'
 • Kasa, Onarım ve  Değişim İşlemleri '12 AY' Garantilidir'
 • LCD Panel Değişim İşlemleri '12 AY' Garantilidir'
 • Garanti Süresi '6 AY' Olan İşlemlerde '12 AY' a Uzatılmış Garanti Bedeli 75$ dır

5_Teslimat, Kargo ve Sevkiyat Bilgileri,

          MacBook Cihazların Servisimize Tüm Geliş ve Gidiş Organizasyonları ÜCRETSİZDİR..!

 • İSTANBUL İçinde Ücretsiz Sevkiyatımız için Telefonla Adres ya da yer bildiriminiz yeterlidir.
 • Türkiyenin Her Yerinden 'YURTİÇİ KARGO' İle Ücretsiz Gönderi Yapabilirsiniz..!
 • YURTİÇİ KARGO gönderiminde ALICI ADRES/NO : 407174401 yazmanız yeterlidir.